- DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
- ZDALNE NAUCZANIE
- PROPOZYCJE ZADAŃ, ĆWICZEŃ I ZABAW ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNO- EMOCJONALNO
- #zostanwdomu STREFA RODZICA
- CO ROBIĆ, BY MINIMALIZOWAĆ OBAWY DZIECKA?
- JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O KORONAWIRUSIE?
- DZIECI TEŻ MARTWIĄ SIĘ EPIDEMIĄ - JAK Z NIMI ROZMAWIAĆ I JE WSPIERAĆ?
- DZIECKO Z DEPRESJĄ W SZKOLE I PRZEDSZKOLU
- O SPOSOBACH ZMNIEJSZANIA STRESU ADAPTACYJNEGO U DZIECI
- JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ
- ROLA UKŁADU PRZEDSIONKOWEGO W ROZWOJU DZIECKA
PROPOZYCJE ZADAŃ, ĆWICZEŃ I ZABAW ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNO- EMOCJONALNO
Przymusowa izolacja to bardzo trudny czas zarówno dla dziecka jak i rodzica. Możemy spożytkować go w przeróżny sposób – rysowanie, zabawy tematyczne np. w sklep, gry planszowe, nadrabianie zaległości edukacyjnych albo połączyć to wszystko razem i wspólnie z rodziną czerpać radość z bycia ze sobą i możliwości poznania się bliżej. Na co dzień żyjemy w biegu. Niewiele jest czasu, żeby pobyć razem, tak naprawdę być ze sobą, nie spiesząc się nigdzie i czerpać z tego radość. W poniższych artykułach znajdziecie Państwo propozycje zabaw, ćwiczeń i kart pracy. Mamy nadzieję, że będą okazją do tego, aby dziecko w miłej i przyjaznej atmosferze spojrzało na siebie, nauczyło się nowych umiejętności i poznało swoje dobre, pozytywne strony. Mam nadzieję, że sporo z tych pomysłów wykorzystacie!
KRÓTKA HISTORIA O PEWNYM WIRUSIE – bajka z kartami pracy o emocjach https://psychoterapia.plus/wp-content/uploads/2020/04/bajka-o-koronawirusie.pdf
DZIENNICZEK Z KWARANTANNY
Dziennik z czasu kwarantanny jest narzędziem, które ma pomóc dzieciom wyrazić to co czują i myślą w związku z aktualną sytuacją. Ekspresja własnych przeżyć w formie pamiętnika, rysunki, wklejane zdjęcia pozwolą wyrazić to, z czym dziecko się zmaga, w bezpieczny sposób. Nazwanie i opisanie emocji jest pierwszym, niezwykle ważnym krokiem w radzeniu sobie z nimi.
Każda z kart pracy może stać się inspiracją do rozmowy o ważnych dla dzieci i rodziców sprawach – rozmowy, ale też wspólnych działań, które pomogą uporać się z poczuciem frustracji, niepewności czy żalu. Zachęcam do przeglądania zdjęć, wspominania, telefonu do ukochanej babci czy przyjaciół, do zabaw związanych z zainteresowaniami członków rodziny. To wszystko wzmacnia relację między członkami rodziny, a ona jest największym zasobem. Zasobem który wspiera rodzinę w radzeniu sobie z wyzwaniami codziennego życia, nawet jeśli są tak nieoczekiwane i globalne jak to, którego doświadczamy obecnie.
Zachęcam dzieci do rozbudowy dziennika według własnych pomysłów, Wasza wyobraźnia może sprawić, że będzie jeszcze bogatszy i ciekawszy. Schowajcie wypełniony dziennik do szuflady. Za jakiś czas, kiedy już wszyscy będziemy traktować epidemię koronawirusa jako element światowej historii, będzie on ważnym wycinkiem historii Waszej rodziny.
https://psychoterapia.plus/wp-content/uploads/2020/04/dziennik-z-kwarantanny.pdf
TRENING UMIEJĘTNOSCI SPOŁECZNYCH
Poniżej kilka pomysłów na ćwiczenie oraz utrwalenie umiejętności społecznych w codziennej zabawie.
https://psychoterapia.plus/zabawy-rozwijajace-umiejetnosci-spoleczne-nie-tylko-na-czas-kwarantanny/