• ANDRZEJKI W KLASIE PIERWSZEJ:)

          • Mroźny, listopadowy zmierzch w wigilię Św. Andrzeja nie odstraszył Pierwszaków i licznie przybyli na klasową zabawę. To przecież ich PIERWSZY WIECZORNY BAL PRZEBIERAŃCÓW. Mrugające światełka, z samodzielnie przygotowanych na zajęciach lampionów, rozświetlały ciemności. Zza szyb zaglądał zazdrośnie, okrągły jak bułka pszenna księżyc, który dopełniał atmosferę tajemniczości, tak ważną w tym właśnie dniu. Szkoda, że nietoperze nie przyleciały tłuc się o szyby okien i wybrały przytulne strychy urazkich domów, pogrążając się w zimowym śnie. A przecież jeszcze jest JESIEŃ!

            Zabawa była huczna, popcorn sypał się strugami, ciastka znikały w wygłodzonych brzuszkach roztańczonych Pierwszaków, niegazowana woda mineralna pokrywała stoły i podłogi. Co tam, rodzice przyjdą i posprzątają. My się Ba–wi–my! Były też i wróżby. A potem wspólny taniec tych, których buty pierwsze przekroczyły drzwi. A nad głowami obecnych dudnił przebój za przebojem… „Krecik, krecik, zielony ma berecik…” Kto nie zna, niech sobie wyszuka. Dlaczego tylko nauczycielom ma huczeć w głowie.

            Agata Niewierska

          • TYDZIEŃ KULTURY ZDROWOTNEJ W KLASIE TRZECIEJ

          • „Co jest najważniejsze, kto mi teraz odpowie?

            Zdrowie, zdrowie, zdrowie”.

            /Jerzy Kobyliński „Piosenka o zdrowiu”/

             

                W dniach 20-24 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Urazie obchodzony był Tydzień Kultury Zdrowotnej. Uczniowie klasy trzeciej rzetelnie wywiązywali się z wyznaczonych zadań. Przynosili do szkoły i zjadali podczas wspólnych śniadań zdrowe produkty i przekąski – owoce, warzywa, ciemne pieczywo oraz nabiał. Nawet ci najmłodsi wiedzą jednak, że aby być w doskonałej formie nie wystarczy tylko właściwie się odżywiać. W Tygodniu Kultury Zdrowotnej dzieci przygotowały także zajęcia, na których przypomniały i zaprezentowały jak należy ubierać się odpowiednio do pory roku i pogody oraz jakie ćwiczenia, zabawy i tańce pomagają nam utrzymać zdrowie, dobrą kondycję i wspaniały humor.

            Maria Czajkowska

          • DZIEŃ MISIA W KLASIE TRZECIEJ

          •     „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” - 24 listopada 2023 roku uczniowie klasy trzeciej przypomnieli słowa Czesława Janczarskiego i włączyli się w obchody Dnia Pluszowego Misia, przynosząc do szkoły swoje ulubione zabawki. Tego dnia w sali numer trzy pojawiły się misie szare, białe i brązowe, małe, średnie i bardzo duże, te, które towarzyszą dzieciom od wielu lat i te, które pojawiły się w ich życiu w ostatnim czasie. Uczniowie nie tylko bawili się pluszakami, ale także rozwijali umiejętność opisywania, opowiadając kolegom i koleżankom o swoich ulubieńcach.

            Maria Czajkowska

          • TYDZIEŃ KULTURY ZDROWOTNEJ W KL.1.

          • Przez cały tydzień klasa 1 zdrowo odżywiała się w Tygodniu Kultury Zdrowotnej. Wszyscy obecni ochoczo przynosili ustalone produkty i dziarsko prezentowali swoje owoce, warzywa, nabiał i kanapki z ciemnego pieczywa (przejście żytnich produktów przez jamę ustną z niezrozumiałych powodów było nieco utrudnione; rodzice, przyzwyczajcie dzieci wcześniej do przeżuwania). Zwieńczeniem tego całego tygodnia były warsztaty kulinarne.  Niejadaki i Jadki samodzielnie przygotowały zdrowe kanapki, które potem tkwiły u tych pierwszych na talerzykach, a u tych drugich w brzuszkach. Nikt się nie skaleczył, póki co plastikowym,  a już niedługo papierowym, nożykiem. Jeden talerzyk stracił życie, dowodząc wyższości swoich papierowych substytutów na szkolnych zajęciach.

            To nie koniec piątkowych atrakcji, bowiem uczniowie mieli na zajęciach gości. Do dzieci przybyły Pluszowe Misie i nie tylko,  aby świętowac swój DZIEŃ! Przytulaskom, zabawom i tańcom nie było końca. Nawet lekcja w-fu wyglądała zupełnie inaczej. Misie latały pod sufitem, biegały w wyścigach i ganiały w berka. Ależ to był piekny dzień!

            Agata Niewierska

          • PROMOWANIE ZDROWEGO ODŻYWIANIA

          • W klasie 2 przez cały tydzień rozmawialismy na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Każdego dnia uczniowie przyjnosili owoce, warzywa oraz ciemne pieczywo z nabiałem. W piątek podczas projektu "Nauczanie w działaniu" wspólnie przygotowali kolorowe, smaczne i pełne witamin owocowe szaszłyki. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wspieranie swoich dzieci podczas tygodnia kultury zdrowotnej. 

            Joanna Ryk

          • DZIWNY JEST TEN ŚWIAT...

          • DZIWNY JEST TEN ŚWIAT – to tytuł widowiska artystycznego, które miało miejsce 17 listopada 2023r. Przedstawienie, dzięki uprzejmości p. dyrektor Haliny Muszak, zostało wystawione na dużej scenie Obornickiego Ośrodka Kultury.

            Inspiracją do widowiska była piosenka Czesława Niemena o tym samym tytule. Co nas w niej tak zachwyca, żeby stała się kanwą do widowiska tanecznego? Czy tylko jej treść, a może wspaniałe wykonanie Niemena? Najpewniej jedno i drugie. Piosenka powstała w 1967 roku i do dziś wzbudza ogromne emocje. Jej słowa i przesłanie cały czas są aktualne. Poetycka opowieść o okrutnym świecie, w którym „ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem”, ale ten świat jednak nie zginie. Przetrwa. Przetrwa dzięki ludziom dobrej woli. To oni sprawią, że najpierw „nienawiść zniszczymy w sobie”, a później będziemy walczyć ze złem, które nas otacza.

            Widowisko, było taneczną i muzyczną refleksją na temat otaczającej nas rzeczywistości. Otaczającego nas świata, w którym obecnie żyjemy. Poruszona została tematyka ważna nie tylko dla młodego pokolenia, ale także aktualna dla całego społeczeństwa. Dla starych i młodych, dla rodziców i dzieci.

            Dorośli i ich pociechy rzadko spędzają razem czas w konstruktywny i wartościowy sposób. Rodzice żyją w ciągłym pośpiechu, przez to często nie uświadamiają sobie jakie problemy mają ich dzieci, jak zgubny wpływ na życie młodego człowieka ma uzależnienie od telefonu bądź Internetu. Nawet nie wiedzą, jakie ich dzieci podejmują działania w Internecie. Nie zdają sobie sprawy, że ich milusińscy w sieci mogą być autorami wspomnianych wcześniej złych słów lub złych zdjęć, którymi zranią rówieśników. Jeśli rodzice o tym nie wiedzą, to tym bardziej dzieci nie mają pojęcia o tym, że złym słowem, szyderstwem i wyśmiewaniem się mogą kogoś bardzo skrzywdzić. Nawet doprowadzić do ostateczności.

            W etiudach tanecznych, tancerze pochylili się nad problemem zła, które czai się obok nas, które jest często ignorowane i niedostrzegane. Zło jest w człowieku, ale też człowiek może je powstrzymać dzięki rozsądkowi, empatii, refleksji. Czasem wystarczy jeden gest, słowo, uśmiech, by okazało się, że świat nie jest wcale taki zły i dziwny.

            Widowisko było krzykiem i wołaniem o pomoc aby być usłyszanym przez ludzi dobrej woli, których nie brakuje na tym świecie.

            Bohaterami widowiska, byli tancerze z zespołów tanecznych ISKRA I ISKIERKA ze Szkoły Podstawowej w Urazie, tancerze z ETIUDY i MAŁEJ ETIUDY z Obornickiego Ośrodka Kultury, grupa taneczna SENIORITA z UTW, gościnnie wystąpił Łukasz Olczyk absolwent Szkoły Podstawowej w Urazie z popisowym układem tanecznym. Zaproszenie przyjęła również wokalistka zespołu NOT FOR SALE, nauczycielka języka angielskiego p. Agata Gazduła–Beszłej, w której wykonaniu mogliśmy usłyszeć znane standardy muzyczne: „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Lubię wracać tam gdzie byłem” czy „ We are the World”.

               Pomysłodawcą, reżyserem i choreografem oraz prowadzącą widowisko była Wanda Górna. Nad akustyką i oświetleniem czuwał Paweł Asztemborski. Widowisko zostało uwiecznione na zdjęciach Marka Długosza.

               Projekt DZIWNY JEST TEN ŚWIAT był realizowany przez Stowarzyszenie „Edukacja z Wyobraźnią” w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 20130.

          • OJCZYZNA NASZĄ MATKĄ!

          • "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"

            Jan Paweł II

            Matka jest utożsamiana często z Ojczyzną. Jest jej symbolem. Bardzo często w sztuce, literaturze, muzyce występuje motyw matki jako Ojczyzny. Przez lata zaborów naród Polski był niejako osierocony.

            Polska to nasza Ojczyzna, którą należy kochać i szanować. Aby człowiek był prawdziwym patriotą, należy kształtować w nim tę postawę już od najmłodszych lat.

            11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały kapitulację. Koniec wojny! Mamy wolną Polskę!

            10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Klasa VII przygotowała piękny program artystyczny "Ojczyzna naszą Matką".

            O godzinie 11.11. wspólnie odśpiewaliśmy  cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Tego dnia nie mogło zabraknąć akcentu patriotycznego. Uczniowie wszystkich klas przygotowali na tą uroczystość  symbole narodowe, które zaprezentowali podczas wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

            W ten sposób, staramy się przekazać naszą wdzięczność za to, że żyjemy i mieszkamy w wolnym kraju!

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W KL. II.

          • Nie ma lepszego pomysłu na spędzenie Dnia Postaci z Bajek niż bal przebierańców. Drugoklasiści mieli okazję wcielić się w ulubionego bohatera i to samo w sobie było dla nich świetną atrakcją. Głośne czytanie ulubionych bajek, wspólny czas oraz słuchanie bajkowej muzyki i zabawie " Jaka to melodia" przy dźwiękach ze znanych filmów animowanych czy kreskówek- to czas pełen wrażeń! Dziękujemy rodzicom za kolorowy wręcz bajeczny poczęstunek.

            Nauczyciel świetlicy Agnieszka Januszewska

             

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W KLASIE III.

          •    Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, a Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją, aby wcielić w życie słowa Wisławy Szymborskiej. Uczniowie klasy trzeciej przygotowania do tego dnia rozpoczęli dużo wcześniej. Czytali bajki i baśnie, przypominali sobie ulubione lektury, przygotowywali elementy własnego stroju. Podczas zajęć i projektów samodzielnie wykonali gry karciane i planszowe oraz dekoracje sali. 

                6 listopada 2023 roku w bajkowym świecie klasy trzeciej na zajęciach pojawili się m. in. Smok Wawelski, Pinokio, Aladyn, Królowa Śniegu, Alicja z Krainy Czarów, Szewczyk Dratewka, Detektyw Pozytywka, objedzony pysznym miodkiem Kubuś Puchatek i kochająca rumaki Emi. Wszyscy grali w przygotowane wcześniej gry planszowe, memory Detektywa Pozytywki oraz bajkowe dobble, rozwiązywali quizy, krzyżówki i zagadki, związane z bajkami, baśniami i ulubionymi lekturami. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i wspólnego świętowania. Był też czas na tańce i zabawy przy muzyce.

            Maria Czajkowska

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA!

          • W dniu 31 października w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

            Monika Stawiska