Na stronie internetowej Powiatu Trzebnickiego ukazał się artykuł dotyczący podsumowanie projektu "Młodzi-Samorządni" w którym również uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.
Młodzi-Samorządni
Fundacja „Żaczek” na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich - przy współudziale (współfinansowaniu) Starostwa Powiatowego w Trzebnicy - podjęła działania projektowe pod nazwą „Młodzi-Samorządni".
Samorządność jest – odnoszącą się do grupy – formą zbiorowego działania, za pośrednictwem której we własnym zakresie, własnymi siłami i w ramach własnych możliwości realizowane zostają wspólnie ustalone cele. Jeśli odnieść tę definicję do samorządności szkolnej, jej istota polega na oddaniu w ręce uczniów możliwości realizacji ich własnych zamierzeń i kierowanie działalnością danej grupy. Ta forma wyzwala postawę zaangażowania i aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności. Niemałe znaczenie w kształtowaniu tych postaw ma również tożsamość lokalna i identyfikacja oraz przywiązanie do „małej ojczyzny”.
W związku z tym Fundacja „Żaczek” na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich - przy współudziale (współfinansowaniu) Starostwa Powiatowego w Trzebnicy - podjęła działania projektowe pod nazwą „Młodzi-Samorządni”, których głównym celem było rozwijanie poczucia własnej tożsamości i więzi emocjonalnej z najbliższym regionem. Starania miały również pobudzić do stawiania czoła wyzwaniom, kształtowania postaw prospołecznych i obywatelskich (co istotne jest dla rozwoju osobowości i świadomości), pozytywnego nastawienia wobec środowiska lokalnego i wzmacniania patriotyzmu regionalnego. Ponadto ważnym aspektem było upowszechnienie wiedzy o samorządzie terytorialnym i popularyzacja powiatu trzebnickiego.
Uczestnikami projektu byli uczniowie i opiekunowie z następujących szkół:
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Osolinie, Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Urazie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Krysińskiego w Obornikach Śląskich, Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku, Szkoła Podstawowa w Piotrkowicach, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach. Autorem i koordynatorem projektu z ramienia fundacji była Pani Beata Rybaczuk.
W ramach zadań projektowych przeprowadzono anonimową ankietę pt. „Mam pomysł na lepsze jutro”, konkurs wiedzy o regionie i władzach terytorialnych pt. „Znam swój powiat i jego władze”, sporządzono dokumentację fotograficzną, a na koniec wypełniono ankiety ewaluacyjne.
Wyniki działań były bardzo ciekawe i dały obraz tego, jak postrzegany jest powiat trzebnicki wśród dzieci i młodzieży.(...)
Jako podsumowanie projektu warto przytoczyć cytaty z ankiet ewaluacyjnych, w tym przypadku będzie to konkluzja według samorządu uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Urazie.
„Młodzi-Samorządni to projekt bardzo racjonalny i wyważony w zakresie ilości zaplanowanych działań oraz czasu przeznaczonego na realizację poszczególnych etapów projektu. Bardzo dobry projekt stanowiący podstawę (zalążek) do planowania dalszych działań w zakresie kształtowania postaw samorządności szkolnej, lokalnej, regionalnej.
Tworzenie fotorelacji z działań projektowych („poszukiwanie ciekawych miejsc regionu”) – bardzo praktyczne działanie, dające możliwość edukacji w terenie (poza murami szkoły), wycieczki uczniowskie do ciekawych miejsc, rozwijające aktywność, umiejętność pracy zespołowej, twórcze myślenie, umiejętności reporterskie.
Ankieta „Mam pomysł na lepsze jutro” oraz konkurs „Znam swój powiat i jego władze” – bardzo dobry materiał dla nauczycieli, diagnozujący wiedzę oraz sposób dziecięcego spojrzenia (myślenia, postrzegania) na temat realiów gminy i powiatu.
Zarówno temat, jak i forma projektu, zachęciła uczniów i nauczycieli do planowania i organizowania dalszych działań w tym zakresie. Zrodziły się w świadomości szkolnej nowe pomysły na praktyczne zdobywanie wiedzy na temat naszej gminy, powiatu, regionu.
(…) W przyszłości chcielibyśmy kontynuować w różnych formach tematykę realizowaną w ramach projektu „Młodzi-Samorządni”. Interesują nas działania w zakresie poznawania lokalnej kultury i życia społecznego (zajęcia warsztatowe, debaty, spotkania z ludźmi zasłużonymi dla gminy, powiatu, regionu)."
ARTYKUŁ NA STRONIE http://www.powiat.trzebnica.pl/index.php/news/view/810