JULIAN TUWIM "RZEPKA". CZYTANIE NIE MUSI BYĆ NUDNE...
NAUCZANIE PRZEZ DZIAŁANIE W KLASIE 1.
Nauczanie przez działanie. Poznanie techniki barwienia soli. Dzięki uzyskaniu sypkiego materiału wykonujemy ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania.
Joanna Ryk
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W NASZEJ SZKOLE!
„Kochamy zwierzaki!!!” - pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły podczas zajęć świetlicy szkolnej obchodzili Światowy Dzień Zwierząt. Na całym globie 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. W Polsce tradycja przyjęła się od 1993 roku. Święto wypada w dzień wspominania świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Obchody mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że to istoty żywe, które również mają swoje prawa. Podczas zajęć świetlicy szkolnej uczniowie opowiadali o swoich pupilach, rysowali oraz kolorowali swoje ulubione zwierzęta. Uczniowie wysłuchali i obejrzeli film stworzony przez Wrocławskie ZOO o tym, jak ważną rolę odgrywają zwierzęta w naszym życiu. Pracownicy Wrocławskiego ZOO w zaprezentowanym filmie wprowadzili uczniów w tajniki zwierzęcego świata, poinstruowali jak należy o zwierzęta dbać, jak pielęgnować i czym karmić.
Samorząd Uczniowski oraz Wolontariat Szkolny w ramach cyklicznych akcji pt. „Zgrana klasa” ogłosili październik - miesiącem dobroci dla zwierząt. W dniach od 3 do 14 października pod hasłem „pełna miska dla zwierząt ze schroniska” będzie prowadzona zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska. Zachęcamy do udziału w zbiórce wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Zebrana zostanie przeliczona na ilość uczniów w danej klasie i przekazana na rzecz schroniska dla zwierząt.
Pamiętajcie w tym tygodniu! Kota drapiemy za uchem pięć minut dłużej, z psem spacerujemy mimo deszczu, a dla chomika i innych gryzoni coś pysznego do chrupania!
Bo jak to leciało w piosence: "Każdy ma jakiegoś bzika..."
Anna Hurkasiewicz
5
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW.
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie klas I-III podczas lekcji języka angielskiego wykonali plakaty przedstawiające najważniejsze informacje dotyczące wybranych państw, a także tego dnia ubrali się w barwy wybranego państwa. Mogli także wysłuchać znanej piosenki z filmu Kraina Lodu w 25 różnych językach.
Paulina Szybista
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 1.
Każdy z nas wyjątkowy i niepowtarzalny.
Joanna Ryk
NAUCZANIE PRZEZ DZIAŁANIE W KLASIE 1.
Zajęcia w terenie pozwalają na bezpośrednie, wielozmysłowe i wielowymiarowe poznawanie środowiska przyrodniczego.
Joanna Ryk
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 4!
ACH, CÓŻ TO BYŁ ZA DZIEŃ!
Już od samego rana w piątek dziewczynki zajęły się przygotowaniem imprezy, niespodzianki dla chłopców. Pięknie udekorowały klasę, przygotowały poczęstunek i z radością oczekiwały na przybycie kolegów. Wspolnie zaśpiewałyśmy chłopcom tradycyjne 100 lat! Dziewczynki wręczyły symboliczne upominki i rozpoczęliśmy wspólną biesiadę.
Czekamy na kolejne takie spotkanie:)
Monika Stawiska
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 2.
30 września 2022 roku uczniowie klasy drugiej obchodzili Dzień Chłopaka. Dziewczynki zaśpiewały kolegom „Sto lat”, złożyły życzenia oraz wręczyły upominki. Wszyscy świętowali, tworzyli i rozwiązywali tangramowe łamigłówki i wspólnie się bawili.
Maria Czajkowska
13
TRZECIOKLASIŚCI NA STADIONIE PIŁKARSKIM.
Piłka nożna jest najbardziej popularną niestety grą zespołową w Polsce. Nie ma znaczenia, że największe sukcesy nasze drużyny odnoszą w „siatkówce” walcząc o tytuł najlepszej na świecie, a nawet w „koszykówce” zajmując 4 miejsce na Mistrzostwach Europy. Za to w piłce nożnej marzeniem kibiców, często niespełnionym, jest do jakichkolwiek Mistrzostw się zakwalifikować, a może nawet WYJŚĆ Z GRUPY! Ech…
Niezaprzeczalnie mecze piłki nożnej rozgrzewają męskie serca, zatem trafionym pomysłem świętowania Dnia Chłopaka było zwiedzanie Stadionu Piłkarskiego. Entuzjazm liczniejszej płci w Klasie Trzeciej dał się zauważyć już na peronie w Pęgowie. Nie ostygł on również po przybyciu do Wrocławia. Po szybkim, choć niezdrowym posiłku, wesoła gromadka wkroczyła do nowoczesnego tramwaju. I było im jeszcze radośniej.
Widok stadionu już z daleka zachwycił przyszłych piłkarzy, którzy w błyskawicznym pędzie pokonali dzielącą ich od przystanku odległość.
Potem było jedzone…. Znowu…. I okrzyki wychowawcy „Nie kupujcie z automatu, bo on kradnie!” Oj… Faktycznie. Damian z nieszczęśliwą miną wpatrywał się w zaczepiony baton ryżowy. Ale od czego ma się kolegów… I koleżanki. Pod wpływem siły uderzenia ramienia Zuzi maszyna wypluła zakupiony przysmak i cała grupa mogła w jeszcze lepszych humorach udać się na miejsce zbiórki.
A tam czekała na przewodnika….
I czekała…..
Czekała….
CZEKAŁA!
No, wreszcie. Przewodnik, a właściwie przewodniczka się pojawiła. I się zaczęło zwiedzanie. Płyta stadionu ROBIŁA WRAŻENIE… Jednak dech zapierało oglądanie szatni zawodników. I to dosłownie. Skąd ten smród?!!! Oby nie zapach piłkarzy po meczu. Raczej kanalizacja długo nieużywana. Ale proszę państwa, na tym miejscu siedział LEWANDOWSKI! I jaka tu jest wielka sauna! I pokój do masażu! I toaleta! Kilku chłopców pozostawiło w niej swój ślad. Może to będzie dobra wróżba na przyszłość? Wrócą do niej jako zawodnicy? Kto wie?
Wycieczka podobała się wszystkim. Nawet dziewczynkom. Na nich ogromne wrażeni wywarł stadionowy areszt. I tu też była toaleta! Ale już nikt jej nie osiusiał. Jakoś tak dziwnie, gdy inni patrzą. Wspaniale tak świętować Dzień Chłopaka. Za rok może przyjadą tu znowu…
Agata Niewierska
59
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W KLASIE 2.
Każdego roku 29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania, który jest wspaniałą okazją do propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych. W świętowaniu wzięli również udział uczniowie z klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Urazie. Dzieci nie tylko słuchały audiobooka, ale przyniosły także bliskie swojemu sercu książki. Opowiadając o nich oraz czytając wybrane przez siebie fragmenty, starały się przekonać kolegów i koleżanki do lektury.
Zachęcamy wszystkich do obchodzenia takiego święta każdego dnia i spędzania czasu z najbliższymi na lekturze.
Maria Czajkowska
4
DZIECIĘCA KRAINA DOŚWIADCZEŃ
Projekt pn. "Od Aptekarza do Luminarza" jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030"
Od miesiąca września w naszej szkole są realizowane zajęcia „Mały Alchemik” i „ Klub Młodego Odkrywcy” w ramach projektu „Od aptekarza do luminarza” ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie Edukacja z Wyobraźnią.
W czasie tych zajęć uczniowie uczą się bezpiecznej pracy z odczynnikami chemicznymi, poznają właściwości substancji chemicznych i oglądają spektakularne przemiany chemiczne.
Te zajęcia to nie tylko słuchanie i oglądanie, w bieżącym tygodniu uczniowie próbowali swoich chemicznych możliwości tworząc kolorową ciecz nienewtonowską.Zapraszam do oglądania zdjęć i filmików.
Sylwia Matysiak
14
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Podczas zajęć języka angielskiego uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w konkurencjach i grach językowych dotyczących wiedzy o krajach europejskich i ich językach. Wszystkie klasy wykonały również plakaty promujące Dzień Języków Obcych. Niektórzy uczniowie przebrali się w stroje charakterystyczne dla takich krajów jak Francja, Norwegia, Polska czy Holandia.
Agata Gazduła - Beszłej
6
WYCIECZKA DO ZŁOTEGO STOKU :)
W dniu 20 września 2022 r. klasy IV i V pojechały na wycieczkę do Złotego Stoku. O godzinie 8:3O opuściliśmy szkołę i wyjechaliśmy w niesamowitą podróż w ramach projektu „POWRÓT NA 6 – EDUKACJA I INTEGRACJA”. Podróż minęła pomyślnie. Około godz. 11:OO dotarliśmy na miejsce i udaliśmy się na zwiedzanie kopalni złota.
I tutaj rozpoczęła się nasza fantastyczna podróż okraszona wieloma humorystycznymi ciekawostkami związanymi z tamtym miejscem. Najpierw weszliśmy do „Sztolni Gertrudy”. Zobaczyliśmy stare mapy i plany kopalni oraz dawne narzędzia hutnicze i górnicze, skarbiec, a także wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o kopalni i znajdującym się w niej laboratorium. Dalej otworem stała przed nami „Sztolnia Czarna Dolna”. Tam zeszliśmy schodami do szybu, ujrzeliśmy podziemny wodospad, a nawet przejechaliśmy się „Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem”. Na końcu zwiedziliśmy mennicę.
We wspaniałych humorach, niesamowitymi wrażeniami wróciliśmy szczęśliwi do domu! Czekamy na kolejne wycieczki!
Monika Stawiska, Anna Hurkasiewicz
73
19 WRZEŚNIA - DZIEŃ EMOTIKONA :)
Dnia 19 września 1982 r. o godzinie 11:44 po raz pierwszy użyto emotikona. Był to znaczek. Od tego czasu emotikony przeszły istną rewolucję. Na całym świecie pomagają internautom wyrażać emocje, skracają czas dyskusji. W naszej szkole, w ramach obchodów tego dnia Samorząd Uczniowski przygotował konkurs między klasowy „Jaki tytuł kryją emotikony?” – zadaniem uczniów było odgadnięcie jak największej liczy tytułów książek i filmów, które zostały zaszyfrowane za pomocą emotikon. „Buźki” to ważny elementem komunikacji wirtualnej. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły posługują się jedynie takimi, które wyrażają pozytywne emocje.
Organizator: Samorząd Uczniowski opiekun SU Anna Hurkasiewicz
3
WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE:)
W tym roku po raz 29 wyruszyliśmy wspólnie z uczniami naszej szkoły, by posprzątać swoją najbliższą okolicę- , teren wokół szkoły, boisko gminne, plac zabaw.
Akcja Sprzątanie Świata - Polska jest częścią międzynarodowego ruchu ,,Clean Up The World,” wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Jak co roku w 3 weekend września razem możemy posprzątać Polskę. Połączyło nas sprzątanie świata, więc każdy z nas może przysłużyć się Matce Ziemi. Uczniowie naszej szkoły wspaniale sprzątali teren w pobliżu szkoły, pamiętając doskonale o zasadach prawidłowej segregacji śmieci. Szczególne podziękowania należą się dzieciom z klasy siódmej, które pięknie posprzątały teren wokół szkoły oraz teren boiska gminnego pod opieką nauczyciela biologii pani Agnieszki Ćwik oraz klasie V-ej, która w ramach koła przyrodniczego sprzątała teren wokół szkoły pod opieką nauczyciela przyrody pani Ewy Czechowskiej.
Przyjaciele przyrody:
Pani Agnieszka Ćwik i Pani Ewa Czechowska
i wszyscy uczniowie naszej szkoły.
LAS LATEM, WYCIECZKA KLASY 2 I 3.
„Las kryje w sobie tajemnic bez liku,
nawet tuż obok Ciebie, w tym małym gaiku.
Stare drzewa historie sprzed lat opowiadają,
zwierzęta z zaciekawieniem ich słuchają.
Tu dnia każdego rodzi się nowe życie,
udajcie się tam na spacer, a sami zobaczycie”.
/fragment bajki Donaty Ciosek-Aiale „Spacer po lesie”/
16 września 2022 roku w ramach projektu „Edukacja w działaniu” uczniowie klasy II i III wybrali się na spacer do pobliskiego lasu. Celem wyprawy była obserwacja lasu latem.
Przed wyjściem wszyscy przypomnieli sobie jak bezpiecznie przemieszczać się w grupie oraz jak powinno się zachowywać w lesie. Mali przyrodnicy mieli możliwość odkrywania tajemnic lasu, wykorzystując zmysł wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Uczniowie poznawali drzewa i krzewy oraz znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o różnorodności szaty roślinnej lasu oraz uczyli się korzystać z mapy.
Zachęcamy wszystkich do leśnych spacerów. My na pewno jeszcze tam wrócimy w kolejnych porach roku.
Maria Czajkowska
16
DZIEŃ KROPKI W KL.2!
DZIEŃ KROPKI W KL. 3!
DZIEŃ KROPKI W KLASIE 1!
Ale to było kropkowe szaleństwo!!!!
Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli obchody Dnia Kropki od poznania losów bohaterki książki „The Dot” Historia ta uświadomiła im, że każdy z nich ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś drzemią głęboko i czekają na ich odkrycie. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. W tym dniu nie zabrakło zabaw przełamujących nieśmiałość, wzmacniania wiary we własne siły i zadań, które pokazywały, że nie istnieją sytuację bez wyjścia. Wszystkim działaniom przyświecała oczywiście kropka. Dzieci za pomocą kropek wykonały pracę plastyczną – jesienny las oraz tańczyły z kropeczkami w rytm muzyki.
6
„POWRÓT NA 6 – EDUKACJA I INTEGRACJA”
Beneficjent: Gmina Oborniki Śląskie
Realizatorzy:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Laureatów Nagrody Nobla w Obornikach Śląskich, ul. Kownackiego 3, 55-120 Oborniki Śląskie
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich im. ppor. Józefa Krysińskiego, ul. kard. Wyszyńskiego 24, 55-120 Oborniki Śląskie
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich, ul. Trzebnicka 33, 55-120 Oborniki Śląskie
- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Pęgowie, ul. Główna 101, 55-120 Pęgów
- Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Osolinie, ul. Marsz. Piłsudskiego 5, 55-120 Osolin
- Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Urazie, ul. Wołowska 55, 55-120 Uraz
Cel główny projektu:
wsparcie 1340 uczniów i uczennic 6 szkół podstawowych Gminy Oborniki Śląskich w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych oraz ograniczania negatywnych skutków wywołanych epidemią COVID-19.
Stan docelowy to:
- wzrost poziomu wiedzy uczniów i uczennic z matematyki
- wzrost kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych uczniów i uczennic
- ograniczenie i złagodzenie deficytów edukacyjnych i zaburzeń emocjonalno-społecznych będących negatywnym skutkiem pandemii COVID-19 i długotrwałej nauki zdalnej.
- wdrożenie adekwatnych i zindywidualizowanych metod wsparcia ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi
- zwiększenie wsparcia rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, edukacyjnych i psychologicznych ich dzieci
- zwiększenie wykorzystania aktywnych i nowoczesnych metod nauczania i pracy z uczniami i uczennicami.
Okres realizacji projektu: od 01.08.2022 r. do 31.07.2023 r.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie