• KONKURS PLASTYCZNY "LISTOPADOWY PEJZAŻ W DESZCZU"

          •      Uczennica klasy trzeciej Urszula Oliwa otrzymała wyróżnienie w V Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Listopadowy pejzaż w deszczu”. Laureatce gratulujemy sukcesu!

            Zachęcamy wszystkich uczniów do próbowania swoich sił w kolejnych konkursach.

            Galerię konkursowych prac można obejrzeć na stronie organizatora – Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Psarach.

            Maria Czajkowska

          • ZABAWA TANECZNA W KLASIE III

          •  „Czytajmy i tańczmy.

            Te dwie rozrywki nigdy nie zaszkodzą światu”.

            /Wolter/

                Uczniowie klasy trzeciej angażują się całym sercem zarówno w codzienną lekturę, jak i w sztukę tańca. 30 listopada 2023 roku dzieci z wielką kreatywnością włączały się w zabawy ruchowe przy muzyce. Tworzyły wspólne układy, a także własne figury, wyrażały siebie i swoje emocje w tańcu. Czas ten okazał się nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także pozytywnie wpłynął na budowanie relacji między rówieśnikami i integrację zespołu klasowego.

            Maria Czajkowska 

          • POMAGAJMY!

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uczniom naszej szkoły niosącym bezinteresowną pomoc życzymy radości i satysfakcji z podejmowanych działań!

            Wolontariat szkolny

          • RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!

          •  

            Aktywny Samorząd Uczniowski i Wolontariat Szkolny!!!

            Od początku roku szkolnego Samorząd Uczniowski i Wolontariat Szkolny nie zwalniają tempa. Za nami kilka zbiórek oraz organizacja kilku akcji w szkole.

            Rok szkolny rozpoczęliśmy od wyboru nowego Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącym Szkoły został Antoni Wojciechowski z klasy VII, a jego zastępczynią Anna Karcz z klasy VIII. W październiku włączyliśmy się w organizację oraz poprowadziliśmy akademię z okazji Dania Edukacji Narodowej. Jak każdego roku z okazji Dania Edukacji Narodowej, pamiętaliśmy o emerytowanych pracownikach naszej szkoły. Udaliśmy się do ich domów niosąc im piękne kartki z najlepszymi życzeniami.  To są ważne spotkania, na których poznajemy ciekawe historie z życia  szkoły. Emeryci chętnie i miło wspominają lata pracy w naszych szkolnych murach. To dla nas ważna lekcja historii, która uczy szacunku, wdzięczności dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do rozwoju naszej szkoły. Emeryci zawsze z uśmiechem witają nas w swoich domach, cieszą się, że o nich pamiętamy i zapraszają w przyszłym roku. Samorząd uczniowski pomógł zespołowi PPP w organizacji Tygodnia Uczniowskiej Supermocy pod hasłem „Jesteśmy Królami swojego czasu”.
            W listopadzie zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt oraz włączyliśmy się w ogólnopolską zbiórkę MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA, z której zebraną kwotę w wysokości 194 zł przekazaliśmy do Fundacji Studia Wschód.

            Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają i aktywnie włączają się we wszystkie działania Samorządu Uczniowskiego oraz Wolontariatu Szkolnego.

            Pamiętajmy, że RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!! Przed nami kolejne plany i działania. Liczymy na Waszą pomoc! DZIĘKUJEMY!

            Samorząd Uczniowski
            Wolontariat Szkolny

          • GRUDZIEŃ

          • Kalendarz adwentowy to wyjątkowy sposób na odliczanie dni do Bożego  Narodzenia. Dla uczniów klasy drugiej to magiczny czas. Każdego dnia otwierają jedno zadanie, które wspólnie wykonują w trakcie lekcji. Było już dekorowanie pierników, wspólne ubieranie choinki, pisanie listów do Świętego Mikołaja, świąteczna budowla z lego, zagadki, sesja zdjęciowa i najpiękniejsze dobro wszystkich rodziców, pracowników i przede wszystkim naszych uczniów- wsparcie dla Wojownika Kamilka z Lubnowa. 

            Już jutro czeka nas kolejne wyzwanie....i pełno niespodzianek...

            Mikołaju !! Czekamy ...

            J. Ryk

          • ANDRZEJKI

          • Uczniowie klasy drugiej poznali i celebrowali tradycję Andrzejek.Rozwijali wyobraźnię i kreatywność poprzez zabawę. Uczyli się współdziałania w grupie. Były tańce, słodki poczęstunek, wróżby. Nie zabrakło rówież blasku zimnych ogni i pierwszego wspólnego "szaleństwa" na śniegu. Uwielbiam ich beztroską, dziecięcą radość!

            Joanna Ryk

          • ANDRZEJKI W KLASIE PIERWSZEJ:)

          • Mroźny, listopadowy zmierzch w wigilię Św. Andrzeja nie odstraszył Pierwszaków i licznie przybyli na klasową zabawę. To przecież ich PIERWSZY WIECZORNY BAL PRZEBIERAŃCÓW. Mrugające światełka, z samodzielnie przygotowanych na zajęciach lampionów, rozświetlały ciemności. Zza szyb zaglądał zazdrośnie, okrągły jak bułka pszenna księżyc, który dopełniał atmosferę tajemniczości, tak ważną w tym właśnie dniu. Szkoda, że nietoperze nie przyleciały tłuc się o szyby okien i wybrały przytulne strychy urazkich domów, pogrążając się w zimowym śnie. A przecież jeszcze jest JESIEŃ!

            Zabawa była huczna, popcorn sypał się strugami, ciastka znikały w wygłodzonych brzuszkach roztańczonych Pierwszaków, niegazowana woda mineralna pokrywała stoły i podłogi. Co tam, rodzice przyjdą i posprzątają. My się Ba–wi–my! Były też i wróżby. A potem wspólny taniec tych, których buty pierwsze przekroczyły drzwi. A nad głowami obecnych dudnił przebój za przebojem… „Krecik, krecik, zielony ma berecik…” Kto nie zna, niech sobie wyszuka. Dlaczego tylko nauczycielom ma huczeć w głowie.

            Agata Niewierska

          • TYDZIEŃ KULTURY ZDROWOTNEJ W KLASIE TRZECIEJ

          • „Co jest najważniejsze, kto mi teraz odpowie?

            Zdrowie, zdrowie, zdrowie”.

            /Jerzy Kobyliński „Piosenka o zdrowiu”/

             

                W dniach 20-24 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Urazie obchodzony był Tydzień Kultury Zdrowotnej. Uczniowie klasy trzeciej rzetelnie wywiązywali się z wyznaczonych zadań. Przynosili do szkoły i zjadali podczas wspólnych śniadań zdrowe produkty i przekąski – owoce, warzywa, ciemne pieczywo oraz nabiał. Nawet ci najmłodsi wiedzą jednak, że aby być w doskonałej formie nie wystarczy tylko właściwie się odżywiać. W Tygodniu Kultury Zdrowotnej dzieci przygotowały także zajęcia, na których przypomniały i zaprezentowały jak należy ubierać się odpowiednio do pory roku i pogody oraz jakie ćwiczenia, zabawy i tańce pomagają nam utrzymać zdrowie, dobrą kondycję i wspaniały humor.

            Maria Czajkowska

          • DZIEŃ MISIA W KLASIE TRZECIEJ

          •     „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” - 24 listopada 2023 roku uczniowie klasy trzeciej przypomnieli słowa Czesława Janczarskiego i włączyli się w obchody Dnia Pluszowego Misia, przynosząc do szkoły swoje ulubione zabawki. Tego dnia w sali numer trzy pojawiły się misie szare, białe i brązowe, małe, średnie i bardzo duże, te, które towarzyszą dzieciom od wielu lat i te, które pojawiły się w ich życiu w ostatnim czasie. Uczniowie nie tylko bawili się pluszakami, ale także rozwijali umiejętność opisywania, opowiadając kolegom i koleżankom o swoich ulubieńcach.

            Maria Czajkowska

          • TYDZIEŃ KULTURY ZDROWOTNEJ W KL.1.

          • Przez cały tydzień klasa 1 zdrowo odżywiała się w Tygodniu Kultury Zdrowotnej. Wszyscy obecni ochoczo przynosili ustalone produkty i dziarsko prezentowali swoje owoce, warzywa, nabiał i kanapki z ciemnego pieczywa (przejście żytnich produktów przez jamę ustną z niezrozumiałych powodów było nieco utrudnione; rodzice, przyzwyczajcie dzieci wcześniej do przeżuwania). Zwieńczeniem tego całego tygodnia były warsztaty kulinarne.  Niejadaki i Jadki samodzielnie przygotowały zdrowe kanapki, które potem tkwiły u tych pierwszych na talerzykach, a u tych drugich w brzuszkach. Nikt się nie skaleczył, póki co plastikowym,  a już niedługo papierowym, nożykiem. Jeden talerzyk stracił życie, dowodząc wyższości swoich papierowych substytutów na szkolnych zajęciach.

            To nie koniec piątkowych atrakcji, bowiem uczniowie mieli na zajęciach gości. Do dzieci przybyły Pluszowe Misie i nie tylko,  aby świętowac swój DZIEŃ! Przytulaskom, zabawom i tańcom nie było końca. Nawet lekcja w-fu wyglądała zupełnie inaczej. Misie latały pod sufitem, biegały w wyścigach i ganiały w berka. Ależ to był piekny dzień!

            Agata Niewierska

          • PROMOWANIE ZDROWEGO ODŻYWIANIA

          • W klasie 2 przez cały tydzień rozmawialismy na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Każdego dnia uczniowie przyjnosili owoce, warzywa oraz ciemne pieczywo z nabiałem. W piątek podczas projektu "Nauczanie w działaniu" wspólnie przygotowali kolorowe, smaczne i pełne witamin owocowe szaszłyki. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wspieranie swoich dzieci podczas tygodnia kultury zdrowotnej. 

            Joanna Ryk

          • DZIWNY JEST TEN ŚWIAT...

          • DZIWNY JEST TEN ŚWIAT – to tytuł widowiska artystycznego, które miało miejsce 17 listopada 2023r. Przedstawienie, dzięki uprzejmości p. dyrektor Haliny Muszak, zostało wystawione na dużej scenie Obornickiego Ośrodka Kultury.

            Inspiracją do widowiska była piosenka Czesława Niemena o tym samym tytule. Co nas w niej tak zachwyca, żeby stała się kanwą do widowiska tanecznego? Czy tylko jej treść, a może wspaniałe wykonanie Niemena? Najpewniej jedno i drugie. Piosenka powstała w 1967 roku i do dziś wzbudza ogromne emocje. Jej słowa i przesłanie cały czas są aktualne. Poetycka opowieść o okrutnym świecie, w którym „ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem”, ale ten świat jednak nie zginie. Przetrwa. Przetrwa dzięki ludziom dobrej woli. To oni sprawią, że najpierw „nienawiść zniszczymy w sobie”, a później będziemy walczyć ze złem, które nas otacza.

            Widowisko, było taneczną i muzyczną refleksją na temat otaczającej nas rzeczywistości. Otaczającego nas świata, w którym obecnie żyjemy. Poruszona została tematyka ważna nie tylko dla młodego pokolenia, ale także aktualna dla całego społeczeństwa. Dla starych i młodych, dla rodziców i dzieci.

            Dorośli i ich pociechy rzadko spędzają razem czas w konstruktywny i wartościowy sposób. Rodzice żyją w ciągłym pośpiechu, przez to często nie uświadamiają sobie jakie problemy mają ich dzieci, jak zgubny wpływ na życie młodego człowieka ma uzależnienie od telefonu bądź Internetu. Nawet nie wiedzą, jakie ich dzieci podejmują działania w Internecie. Nie zdają sobie sprawy, że ich milusińscy w sieci mogą być autorami wspomnianych wcześniej złych słów lub złych zdjęć, którymi zranią rówieśników. Jeśli rodzice o tym nie wiedzą, to tym bardziej dzieci nie mają pojęcia o tym, że złym słowem, szyderstwem i wyśmiewaniem się mogą kogoś bardzo skrzywdzić. Nawet doprowadzić do ostateczności.

            W etiudach tanecznych, tancerze pochylili się nad problemem zła, które czai się obok nas, które jest często ignorowane i niedostrzegane. Zło jest w człowieku, ale też człowiek może je powstrzymać dzięki rozsądkowi, empatii, refleksji. Czasem wystarczy jeden gest, słowo, uśmiech, by okazało się, że świat nie jest wcale taki zły i dziwny.

            Widowisko było krzykiem i wołaniem o pomoc aby być usłyszanym przez ludzi dobrej woli, których nie brakuje na tym świecie.

            Bohaterami widowiska, byli tancerze z zespołów tanecznych ISKRA I ISKIERKA ze Szkoły Podstawowej w Urazie, tancerze z ETIUDY i MAŁEJ ETIUDY z Obornickiego Ośrodka Kultury, grupa taneczna SENIORITA z UTW, gościnnie wystąpił Łukasz Olczyk absolwent Szkoły Podstawowej w Urazie z popisowym układem tanecznym. Zaproszenie przyjęła również wokalistka zespołu NOT FOR SALE, nauczycielka języka angielskiego p. Agata Gazduła–Beszłej, w której wykonaniu mogliśmy usłyszeć znane standardy muzyczne: „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Lubię wracać tam gdzie byłem” czy „ We are the World”.

               Pomysłodawcą, reżyserem i choreografem oraz prowadzącą widowisko była Wanda Górna. Nad akustyką i oświetleniem czuwał Paweł Asztemborski. Widowisko zostało uwiecznione na zdjęciach Marka Długosza.

               Projekt DZIWNY JEST TEN ŚWIAT był realizowany przez Stowarzyszenie „Edukacja z Wyobraźnią” w ramach Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 20130.

          • OJCZYZNA NASZĄ MATKĄ!

          • "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"

            Jan Paweł II

            Matka jest utożsamiana często z Ojczyzną. Jest jej symbolem. Bardzo często w sztuce, literaturze, muzyce występuje motyw matki jako Ojczyzny. Przez lata zaborów naród Polski był niejako osierocony.

            Polska to nasza Ojczyzna, którą należy kochać i szanować. Aby człowiek był prawdziwym patriotą, należy kształtować w nim tę postawę już od najmłodszych lat.

            11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały kapitulację. Koniec wojny! Mamy wolną Polskę!

            10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. Klasa VII przygotowała piękny program artystyczny "Ojczyzna naszą Matką".

            O godzinie 11.11. wspólnie odśpiewaliśmy  cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Tego dnia nie mogło zabraknąć akcentu patriotycznego. Uczniowie wszystkich klas przygotowali na tą uroczystość  symbole narodowe, które zaprezentowali podczas wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.

            W ten sposób, staramy się przekazać naszą wdzięczność za to, że żyjemy i mieszkamy w wolnym kraju!