TEMAT: „ NASZA MAŁA OJCZYZNA” POD HASŁEM „ MOTYLEM JESTEM … ŚWIAT OWADÓW INSPIROWANY KOLORAMI”
Kochani Uczniowie!
Pragniemy zaprosić Was do udziału w czternastej edycji konkursu plastycznego „Nasza mała Ojczyzna”. Każda edycja wyróżnia się hasłem, techniką malarską i formą.
Tegoroczna edycja pod hasłem „Motylem jestem … świat owadów inspirowany kolorami” zachęca do pogłębienia wiedzy o świecie tych maleńkich żyjątek. Owady to niezwykłe stworzenia, bez których – i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady – nie byłoby życia na Ziemi. Owady zapylają kwiaty, są pokarmem dla wielu zwierząt, zwalczają szkodniki i przyczyniają się do procesów rozkładu materii organicznej oraz produkują surowce takie jak wosk i miód. Są zwyczajnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu.
Owady stanowią około dwóch trzecich całego życia na Ziemi. Zatem Ziemia należy do nich! Żyją wśród wieżowców wielkich miast i w wiejskich ogródkach. Zalicza się do nich zarówno żyjątka pożyteczne, szkodniki, jak i pasożyty. Są nimi chrząszcze, muchówki i motyle, a wśród nich znane wszystkim komary, muchy, pająki, ćmy, pszczoły, ważki, straszki, rybiki i wiele innych.
Wszystkie mają niewątpliwą zaletę – są bardzo piękne. Choć wiele osób się z tym nie zgodzi, tak faktycznie jest. Wystarczy tylko lepiej się im przyjrzeć i dostrzec ich różnokolorowe pancerze, przepiękne skrzydła czy ciekawie zbudowane odnóża.
Zobaczcie tylko jak fantastycznie wyglądają motyle - najbarwniejsze owady na kuli ziemskiej!
Pomimo zachwytu jaki wzbudzają, ich liczebność spada. Wiele czynników negatywnie wpływa na życie tych pięknych owadów. Jednym z nich jest człowiek i jego działalność. A przecież stanowią integralną część natury, od której jesteśmy zależni. Człowiek może pomóc maleńkim, a tak ważnym mieszkańcom Ziemi. Nie niszczmy ich siedlisk! I pamiętajmy! Owady dałyby sobie radę bez nas, natomiast my nie potrafilibyśmy żyć bez owadów!
W tej edycji konkursu zachęcamy Was do poszukiwania oryginalnych owadów, poznawania ich siedlisk i środowisk, w których żyją. Niech będzie to inspiracją do stworzenia dzieła sztuki! Pamiętajcie o dobraniu odpowiedniego tła, przestrzeni, kolorystyki, a często elementów grafiki
CELE KONKURSU:
-
- rozwijanie kreatywności, wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej dzieci
i młodzieży,
- zainteresowanie pięknem przyrody i jej współczesnymi problemami,
- poznawanie różnych technik i form malarskich, w tym grafiki,
- czerpanie radości z własnej pracy twórczej i możliwość prezentacji w środowisku lokalnym.
KATEGORIA WIEKOWA:
I kategoria – przedszkola;
II kategoria - uczniowie szkół podstawowych;
III kategoria - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych;
TECHNIKA WYKONANIA PRACY:
- malarstwo – farby plakatowe, akwarele,
- rysunek – ołówek, rysunek kredkami, piórkiem (tusz), pastele,
- techniki mieszane np. collage, ołówek + tusz, farby + pastele itp.
- praca wykonana na papierze, nie dopuszcza się form przestrzennych oraz wykonanych na innych materiałach.
FORMAT: A3
DATA REALIZACJI: 26.03.2018 r.
Zachęcam do udziału,
Anna Hurkasiewicz
(szkolny koordynator konkursu)