Słynny pisarz Paulo Coelho powiedział: „O tańcu nie da się pisać… taniec trzeba tańczyć”.
Karnawał to doskonała okazja aby tańczyć i pokochać taniec. Przykładem są najmłodsi tancerze z kółka tanecznego oraz reprezentacyjne zespoły taneczne ze Szkoły Podstawowej w Urazie ISKRA i ISKIERKA. Oni taniec już pokochali. I właśnie oni byli głównymi aktorami VII edycji widowiska muzycznego z cyklu „Muzyka łączy pokolenia”. Muzyka połączyła pokolenia nie tylko swoim tytułem. Obecność tak dużej widowni udowodniła, że…. wieczór był popisem przede wszystkim umiejętności tanecznych uczniów należący do zespołów. Ogółem tańczyło ok. 60 dzieci, co dowodzi, że szkoła w Urazie jest roztańczoną szkołą. Zespoły taneczne osiągają liczne sukcesy w konkursach tanecznych oraz reprezentują szkołę w uroczystościach gminnych i powiatowych. Do widowiska tradycyjnie włączyli się również nasi absolwenci: Wiktoria Zełep, Weronika Hanulak, Łukasz Stawiski, Malwina Kudyba, Karolina Rogala, Natalia Suda, Jagoda Rożen, Maks Taradaj, Jakub Ślązak oraz Ania Hanulak. Koordynatorem tego spektaklu była Wanda Górna, która jest autorką wszystkich choreografii.
4 lutego 2017r. w Urazie przez niemal 2 godziny na scenie rządził taniec. W pierwszej części publiczność podziwiała tańce ludowe oraz walce. Tancerze zaprezentowali m.in.: poloneza, trojaka, kujawiaka, polkę i krakowiaka. Balsamem na duszę były piękne walce wiedeńskie oraz walc angielski. Pierwsza część została zakończona Marszem Radetzkiego. Artyści szybko zmieniali swoją garderobę do dalszych występów, a publiczność mile spędzała czas przy kawie i słodkim cieście.
Druga część widowiska, to żywioł i energia. Artyści popisywali się umiejętnościami tanecznymi i akrobatycznymi. Publiczność mogła podziwiać ich w różnych stylach tańca nowoczesnego m.in.: jazz, modern jazz i nie tylko. Bowiem zespoły wzbogaciły swoje umiejętności taneczne o tańce latynoamerykańskie jak: cha –cha, jive czy samba.
Nie sposób też nie wspomnieć o strojach tanecznych. Garderoba zespołów jest tak bogata, że dzieci każdy taniec mogą tańczyć w innym stroju. Dzięki pieniądzom zebranym przez panią sołtys Natalię Kwasek Elsebaey podczas ubiegłorocznego festynu zespoły w Urazie wzbogaciły się o w pełni profesjonalne buty do tańców ludowych.
Wieczór udowodnił nam, że muzyka rzeczywiście łączy pokolenia, a kolejne ich łączenie tradycyjnie odbędzie się już za rok.
Wanda Górna