Świętowanie 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w Urazie nie zakończyło się11 listopada. Bowiem 12 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej im. Unii Europejskiej nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej tę wielką rocznicę. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Poprawa. Fundatorem tablicy był radny Maciej Wolny. Na uroczystość przybyli także: wiceburmistrz Obornik Śląskich Henryk Cymerman, dyrektor OOK Halina Muszak, prezes UTW Ewa Materny, sołtys Urazu Natalia Kwasek-Elsebay, księża z Urazu i Rościsławic, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, uczniowie i mieszkańcy.
Po odsłonięciu tablicy i wspólnym odśpiewaniu hymnu, wszyscy zostali zaproszeni na wieczornicę patriotyczną. Zespoły taneczne ISKRA i ISKIERKA zabrali wszystkich w taneczno – muzyczną podróż po kartach historii naszej ojczyzny. Przedstawili wydarzenia, które szczególnie zapisały się w sercach wszystkich Polaków.
Polonez na stałe wpisał się w uroczystości naszej szkoły. Tym bardziej nie mogło go zabraknąć w tak ważnym dniu. Ten taniec, ma charakter uroczystego pochodu, w którym wyraża się godność i narodowa duma Polaków. Za wielkim wieszczem słowami Podkomorzego oznajmiliśmy - Poloneza czas zacząć!
Wielu z mieszkańców tych okolic pochodzi z dawnych kresów. Ci, którzy tam żyli przed nimi – ich przodkowie - nigdy nie byli pewni tego, w jakim kraju żyją. Jedni chcieli żyć w Polsce, inni na Ukrainie. Stąd ich ciągła tęsknota i nostalgia, którą wyrażano w poezji i w pieśniach. Jedną z nich jest:” Dumka na dwa serca”, którą zaprezentowali uczniowie: Łukasz Olczyk, Nikola Prymas, Zuzia Suda.
Czas zaborów to czas „martwej Polski”- państwa, które nie miało racji bytu przez 123 lata według Austrii, Rosji i Prus. Jednak nasze państwo było martwe jedynie terytorialnie. Dzięki świadomości narodowej naszych przodków ocalały język i kultura, które przez tak długi czas podlegały ich całkowitej likwidacji. Siłą łączącą Polaków we wszystkich zaborach był patriotyzm i walka o niepodległość.
Jak wyglądała droga Polski do niepodległej?
Drogę tę, trudną i krwawą aktorzy przedstawili w montażu taneczno – muzycznym pt. „PISK BIAŁEGO ORŁA”.
II Rzeczpospolita to niezwykły okres w historii Polski, kiedy po 123 latach zaborów, Polacy odzyskali niepodległość i z determinacją odbudowywali swoje państwo. Oprócz niewątpliwych zasług, okres ten miał także swoje cienie: zamach majowy, napięte stosunki narodowościowe, prześladowania ludności żydowskiej, a także bieda i przeludnienie wsi. Pomimo tego Polacy starali się żyć.
Życie w okresie międzywojennym oraz strach i cierpienie, jakie zafundowała nam II wojna światowa, widzowie mogli obejrzeć w kolejnej odsłonie wieczornicy pt. „Miejcie nadzieję”.
Następnie, aktorzy przenieśli wszystkich widzów do czasów powojennych, w których ludzie uczą się żyć na nowo. Odbudowują kraj z ruin. Ale także bawią się i utrzymują pogodę ducha. Taniec i muzyka towarzyszyły im w wielu chwilach życiowych. Czasami były sposobem na przetrwanie. Wszyscy przypomnieliśmy sobie piosenki, przy których bawili się nasi rodzice i dziadkowie .
Był to także czas, który na kartach naszej historii zapisał wiele ważnych wydarzeń dla nas Polaków m.in.: wybór Polaka na papieża, strajki w wyniku których powstała SOLIDARNOŚĆ, okrągły stół, czy wstąpienie Polski w struktury UE
Uroczystość została zakończona przesłaniem, że nie można patrzeć obojętnie na wyrządzaną krzywdę innym, słabszym. Trzeba mieć odwagę bronić prawdy i dobra.
AMOR VINCIT OMNIA – DOBRO ZAWSZE ZWYCIĘŻA!
Wanda Górna