Dzień 31.10.2019 r. (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
Podstawa prawna:
Podstawa prawna – Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).
Dzień 31.10.2019 r. (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
Podstawa prawna:
Podstawa prawna – Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).
W całej Polsce XIX Dzień Papieski obchodzony był w tym roku pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy"! Hasło to jest tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II, w której podejmuje rozważania nad swoim powołaniem oraz posługą biskupią. My jako uczniowie Jezusa, powinniśmy pójść za Jezusem i go naśladować .
Program zaprezentowany przez uczniów klasy ósmej przypomniał ważne wydarzenia z życia i pontyfikatu Ojca Świętego. Ponownie sięgnęliśmy do nauczania naszego Rodaka, by pokrzepić się mądrością, którą Jan Paweł II czerpał z Bożego Objawienia. Pochyliliśmy się nad tym wymiarem jego nauczania.
Pan Jezus powiedział do swoich uczniów: - Pójdź za Mną. Te słowa są nadal aktualne, a my powinniśmy być gotowi przyjąć to zaproszenie.
Zdjęcia wykonał Łukasz Olczyk.
Zapraszamy do albumu fotograficznego.
Uczniowie klasy VIII
Drodzy Rodzice,
Informujemy, że 24 października 2019 r. (czwartek) od godz. 1700 odbędą się w naszej szkole konsultacje nauczycieli z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy!!
W piątek osiemnastego października Pani Sołtys Urazu zaprosiła uczniów klas: I-VIII na ognisko z kiełbaskami.. Zabawa była świetna. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji z tytułowymi pieczonymi ziemniakami włącznie.
Mieliśmy szczęście do pogody co jeszcze bardziej uprzyjemniło zabawę. Na wszystkich czekał
oczywiście poczęstunek. Poza pieczonymi ziemniakami były kiełbaski z grilla, słodycze i soczki.
Odbyły się konkursy sportowe, a na koniec rozdano drobne upominki w ręce wychowawców dla
poszczególnych klas (gry planszowe, piłki, skakanki)
Dzieci wraz z nauczycielami pod koniec zabawy pamiętały o pozostawieniu placu zabaw w
należytym porządku.
Agnieszka Ćwik.
W piątek 18.10.2019 r. po 5 lekcjach (1240) na placu zabaw będzie zorganizowane ognisko z kiełbaskami dla uczniów klas I -VIII.
Ognisko odbędzie się w ramach projektu „ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA". Preferowane są wygodne, sportowe stroje. Przewidziane są również nagrody dla klas.
Organizatorem jest pani sołtys.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć Wam wyrazy szacunku i życzyć, by codzienna praca stanowiła źródło satysfakcji
i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Niech każdego dnia towarzyszy Wam pogoda ducha, pasja przekazywania wiedzy oraz kształtowania charakterów i postaw młodych ludzi
i wpływania na ich życiowe wybory. Życzymy, aby wdzięczność uczniów wynagradzała Wam trudy niełatwej pracy, a pamięć wychowanków sprzed lat stanowiła dowód na to, jak ogromną rolę odegraliście w ich życiu.
W piątek 11 października spotkaliśmy się na APELU Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ. Dzień ten świętujemy w Polsce 14 października. Ma on upamiętniać rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku. Dzień ten został ustawiony w kwietniu 1972 roku, a od 1982 obchodzony jest pod nazwą Dnia Edukacji Narodowej. Wówczas wprowadzono przepis, że dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty. Piękny program artystyczny przygotowali uczniowie klasy III z panią Julitą Olszewską oraz koło taneczne Iskierka, Iskra oraz Iskra Dance pod kierunkiem pani Wandy Górnej.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pani Dyrektor przyznała NAGRODY DYREKTORA pracownikom szkoły: p. A. Niewierskiej, p. D. Banat, p. M. Woźniczce oraz p. K. Czechowskiemu za wzorową pracę oraz za realizację szczytnego celu jakim jest wychowanie młodego pokolenia.
Drobne upominki – piękne sówki zostały przygotowane oraz wręczone przez samorząd szkolny.
10 października uczniowie klasy Via, VII oraz VIII wraz z opiekunami wyruszyli na długo oczekiwaną wycieczkę do Kłodzka. Najważniejszą atrakcją naszej wycieczki była Twierdza Kłodzko. Jest ona położona na wzgórzu ponad miastem. Jest to najdłużej funkcjonująca budowla obronna w Polsce. Najsłynniejsze bitwy rozegrały się tam podczas wojen napoleońskich. Na jednym z bastionów znajdował się punkt widokowy, z którego mogliśmy zobaczyć panoramę miasta. Doskonale widać stamtąd kościół który jest nam znany z filmu „Czterej Pancerni i Pies”. Podczas zwiedzania twierdzy można znaleźć wiele obiektów związanych z tym filmem.
Do najciekawszych pomieszczeń twierdzy zaliczyć można podziemne labirynty zwane chodnikami minerskimi. Wszystkich uczestników wycieczki zaskoczył tunel zwany krasnoludem. Miał on niespełna metr wysokości, ale na szczęście tylko szesnaście metrów długości.
Następnie pojechaliśmy do Barda. Stamtąd wyszliśmy na liczącą 593 metry górę Kalwarię. Tam czekały na nas piękne widoki.
Bardzo podobała mi się ta wycieczka, warto odkrywać tajemnice Kotliny Kłodzkiej.
Fotografie wykonał Łukasz Olczyk.
Krzysztof Bilski
kl. VIa
Dzień 14.10. 2019 r. (poniedziałek) Dzień Edukacji Narodowej
jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych – wychowawczych.
Podstawa prawna:
Podstawa prawna – Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).
Piątek 04.10. 2019 r. był dla uczniów klasy V a oraz VI b długo wyczekiwanym dniem. Właśnie tego dnia, dokładnie o 7 rano uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Kłodzka.
Już sama droga do Kłodzka była niezwykle interesująca. Pan przewodnik opowiadał nam ciekawe historie związane z miejscami, które mijaliśmy. Jednak to, co najlepsze, czekało na nas na miejscu. Zanim doszliśmy do Twierdzy, pan przewodnik przybliżył nam historię Kłodzka. Zwrócił uwagę uczniów na umieszczonego dość wysoko, na jednym z budynków, skalistego wilka. Okazało się, że podczas powodzi woda sięgała mu aż do pyska i wyglądało to tak, jakby wilk tę wodę pił. Chwilę później uczniowie byli juz pod Ratuszem. Tu otrzymali zadanie polegające na odszukaniu jak najwięcej kamiennych lwów. Przy okazji usłyszeli historię o czeskim lwie, która ma oczywiście związek z Kłodzkiem.
Przyszedł czas, żeby znaleźć się w Twierdzy! Na zwiedzanie tego miejsca uczniowie czekali z zapartym tchem. Jej zwiedzanie to jakby powrót do przeszłości! Uczniowie poznali historię obiektu poczynając od X, a kończąc na XX stuleciu. Przewodnik opowiadał m.in. o tym, jak wyglądało życie żołnierzy w armii pruskiej: zaprowadził nas do pruskiej kuchni, sypialni, a nawet do szpitala... Chociaż nazwa "szpital" odbiega od dzisiejszego o tym miejscu wyobrażenia. Uczniowie byli też w sali tortur, która wzbudziła wśród nich wielkie emocje. Oglądali również replikę XVIII- wiecznej armaty.
Zwiedzanie podziemnych korytarzy Twierdzy zajęło nam ponad godzinę. Szliśmy jeden za drugim, nie zawsze oświetlonym tunelem. Jednak to, co w pamięci niektórych uczniów pozostanie na długo, to przejście 16-metrowym korytarzem, który miał niespełna metr wysokości. Ale to zadanie, co warto podkreślić, należało do tych najodważniejszych!!! A było ich całkiem sporo.
Nasza wycieczka do Kłodzka nie skończyła się na zwiedzaniu Twierdzy. Byliśmy również w parku miniatur "Minieuroland". Tu uczniowie zobaczyli nie tylko kilkadziesiąt wiernie wykonanych modeli zabytków Ziemi Kłodzkiej, ale też Wrocławski Ratusz, Most Grunwaldzki i najsłynniejsze budowle świata takie jak Statua Wolności, Krzywa wieża w Pizie, czy wieża Eiffla.
Droga powrotna do Urazu minęła bardzo szybko. Uczniowie czekają już na następne takie wycieczki!
Aldona Wolna
Anna Hurkasiewicz
8 października w naszej szkole odbyła się „Żywa lekcja historii” zorganizowana przez Bractwo Rycerskie KERIN. Przybliżyła nam ona wydarzenia z okresy drugiej wojny światowej.
Na początku wysłuchaliśmy słuchowiska dotyczącego wybuchu tej strasznej dla ludzkości wojny. Niekonwencjonalną metodą było zasłonięcie oczu specjalnymi opaskami, w celu pobudzenia wyobraźni odbiorców. Następnie zostały zadane różne pytania. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili z tym zadaniem.
Lekcja przybliżyła nam następujące wydarzenia: podpisanie paktu Ribbentrop- Mołotow, sytuację w obozach, bitwę o Anglię oraz bitwę pod Monte Cassino.
Wydarzenie było wzbogacone o występy naszych uczniów, którzy odgrywali rozmaite role. Przywdziewali wierne historycznym oryginałom stroje oraz posługiwali się rekwizytami z tamtych czasów. Atrakcyjne były również dekoracje, które przybliżyły nam dramatyczne realia drugiej wojny światowej. Takie okoliczności sprzyjały nauce. Zastosowano świetne metody przekazywania wiedzy, które nie dość, że były skuteczne, to jeszcze przyjemne.
Fotografie wykonał Łukasz Olczyk.
Maria Głowacka
Kacper Jełowicki
Pod takim hasłem 2 października odbył się apel upamiętniający zakończenie Powstania Warszawskiego. Miało trwać kilka dni, a trwało ponad dwa miesiące, Po 63. dniach zaciekłych walk powstanie zakończyło się kapitulacją – 2. października 1944 roku. W tym roku obchodziliśmy 75. rocznicę wielkiego zbrojnego zrywu narodowego – Powstania Warszawskiego.
Apel rozpoczął sygnał alarmowy, który co roku 1 sierpnia w godzinę "W" rozbrzmiewa w Warszawie i w większości miast w całej Polsce. Podczas apelu uczniowie obejrzeli krótką prezentację przypominającą tragiczne wydarzenia z 1944 roku, odśpiewali piosenki patriotyczne oraz obejrzeli fragment filmu "Miasto ruin".
Niniejszy apel był okazją do przybliżenia uczniom ogólnopolskiej akcji BohaterON, w której po raz drugi bierzemy udział. Całej uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych oraz uczniowie – „Maili Powstańcy”, którzy w tym dniu przebrali się za powstańców warszawskich i sanitariuszki.
Zdjęcia wykonał Łukasz Olczyk.
Anna Hurkasiewicz
Ziemniak, kartofel, pyra – istnieje wiele określeń na to najbardziej popularne w Polsce warzywo. Nikt raczej nie wyobraża sobie naszej rodzimej kuchni bez gotowanych, tłuczonych, puree, placków, frytek, pyz, pieczonych, jako dodatku do wielu sałatek i innych potraw. Bez Króla Polskich warzyw – ZIEMNIAKA!
Kiedy uczniowie klasy drugiej otrzymali zaproszenie do udziału w Święcie Pieczonego Ziemniaka w SP w Osolinie, ich radość była ogromna.
Pierwszy, jesienny piątek budził się powoli, chmurami zasłaniał niebo, chłodem wiał po oczekujących na autobus dzieci. Nic nie zmąciło radosnego nastroju ośmiolatków. Cieszył ich widok przemykający za oknami autokaru– lasy, bawoły, konieeee! Podróż minęła szybko i stanęli w progach szkoły w Osolinie. Uau! Jaka wielka!
W środku schody. Dzieci zaprowadzone zostały na 2 piętro (uf, ale wysoko) i tam wspólnymi siłami wykonały plakat „Kolorowa jesień”. Pracę przerwały na chwilę panie, wnosząc talerze z plackami ziemniaczanymi i herbatą. No takich dobrych placków to jeszcze chyba drugoklasiści nie jedli. Zapewne pobili rekord w szybkości opróżniania talerzy. Szkoda, że nikt nie mierzył czasu.
Potem była prezentacja prac oraz wspólne pląsy i zabawy z uczniami z Osolina. Stracone w tańcu kalorie szybko uzupełnili pieczonymi w ognisku ziemniakami, brudząc buzie sadzą z ogniska. Mniam. Słonko przedarło się przez zasłaniające je chmury i z jesiennym, złotym uśmiechem przyglądało się bawiącym przy ognisku dzieciom. Święto Pieczonego Ziemniaka wszyscy uznali za bardzo udane.
Agata Niewierska
Pierwsza wycieczka w tym roku. Ale się będzie działo. O nie! Zapowiadają załamanie pogody! Dlaczego?! Trzydziestka dzieci z klasy 2,3 i 4 ze smutkiem spoglądała w nadciągające chmury. Oby nie padało, bo nie pojedziemy. Modlitwy dokonały cudu. Rano, w dzień wycieczki niebo było suche. Jedziemy!!!
Park Dinozaurów okazał się ogromnym placem radości i niespodzianek. Nogi same nakręcały się do biegania, by jak najszybciej dotrzeć do wszystkich atrakcji. Najpierw ptaszarnia – puchacze, sowy. Hm…ale zaspane. Haloo! Sówko spójrz na nas! Ups, ale ty masz wielkie oczy. Może jednak tak nie patrz.. Oooo, a tutaj bażanty. Jakie piękne! I takie słodziutkie kolorowe kurki. I kruk, biedactwo bez jednego skrzydła. A jakie dostojne pawie, spacerują między zwiedzającymi w nadziei na małe co nieco. Ogromny bielik i mniejszy nieco orzeł tajemniczo przyglądały się spacerującym. I kto tu kogo ogląda? Ptaki brodzące nie były zainteresowane podziwiającą je grupą. Zdecydowanie ciekawsze było to, co ukryło się pod powierzchnią wody.
Niebo powoli robiło się coraz ciemniejsze, by w końcu otworzyć się dla strumieni deszczu. Ukryta pod parasolami grupa udała się pod zadaszone miejsce, by posilić zmęczone ciut ciało. Przeczekawszy ulewę, nasyceni i wysuszeni udali się na dalszą eksplorację. Tym razem gadów prehistorycznych. Dinozaury!!! Ale wielkie – te roślinożerne, ale małe – te mięsożerne. Tych ostatnich lepiej w snach nie spotykać. Jakie wielkie miały zęby! Brr… Jednak w stojącym nieruchomo odlewie głowę do paszczy można włożyć bez strachu.
Na koniec do Mini- zoo. Jakie słodziutkie kózki. I króliki! A tam?! O jaka wielka, czarna świnia!!! Ale pofałdowana. Chyba ma trochę za dużo skóry na pysku, ale skoro tak lubi i się o nią nie potyka, to nie będziemy żałować jej nadmiaru. Tym bardziej, że obok drepce identycznie w za dużej skórze jej dzieciątko.
W następnej zagrodzie osioł. Uwaga! Gryzie!!! A tak niewinnie wygląda. Obok łagodne alpaki. Dobrze, że za ogrodzeniem, bo jeszcze osioł by je pokąsał.
Tyle do oglądania, a czas tak szybko ucieka. Wokoło - radujące oczy place zabaw, z huśtawkami, pomostami, sznurowymi drabinkami i wieloma innymi atrakcjami. Niestety po deszczu wszystko mokre. Trudno, przyjedziemy tu na wiosnę i na pewno z nich skorzystamy.
Agata Niewierska
Minęły wakacje. Uczniowie Przedszkola i klas I - III muzycznie powitali Nowy Rok Szkolny. Przybyło do nich elektryczne pianino wraz ze swoją opiekunką. Pani Muzyk głaskała delikatnie jego usta, a ono mówiło do dzieci głośno i cicho, kró-ciu-tko i dłuuuugooo. Śmiało sie radośnie na widok zainteresowanych dzieci, które bezbłędnie rozpoznawały wyśpiewywane przez niego bajkowe melodie. Dźwięki Chopina usypiały nie tylko najmłodszych, również starszaki dały się utulić nutkami Mistrza. Wydawało sie, że gra cała orkiestra, a to jedno pianino tak potrafiło zauroczyć młodziutkich melomanów. Następne muzyczne spotkanie za miesiąc. Ciekawe, jaki tym razem przybędzie instrument.
Agata Niewierska
Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata”. Jest to akcja pod patronatem Fundacji NASZA ZIEMIA. Odbywa się ona co roku w trzeci weekend września. Akcja sprzątanie świata to międzynarodowa kampania, która wywodzi się z Australii.
Po raz pierwszy odbyła się w 1989 roku, gdy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Od 1994 roku w sprzątaniu świata biorą udział także Polacy. Temat tegorocznej edycji to:” Nie śmiecimy- sprzątamy- zmieniamy”. Uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, plac zabaw. Ponadto klasy V-VII wykonały piękne plakaty promujące tą szlachetną akcję, które zdobią szkolne korytarze. Duzi i mali, ze wschodu i z zachodu, od Helu po Tatry........wszyscy przyłączają się, żeby posprzątać swój kawałek Polski. Małymi krokami, dajemy przykład innym, krzewimy dobre wzorce i postawy ekologiczne.
Nauczyciel biologii
Agnieszka Ćwik
Dnia 09.09.2019 r. odbyło się po raz drugi w naszej szkole Narodowe Czytanie.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. W naszej szkole odczytaliśmy fragmenty „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej oraz „Katarynki” Bolesława Prusa.
Niewątpliwą atrakcją był wywiad z samą Elizą Orzeszkową, w postać której mistrzowsko wcieliła się Maja Maciążek, oraz z Bolesławem Prusem, którego z niezwykłym wyczuciem odegrał Robert Paliński
Ciekawy wywiad przeprowadzili przyszli dziennikarze Patryk Karcz i Adela Głowacka.
Dziękujemy zaproszonym gościom pani sołtys Rościsławic Dorocie Karcz, oraz pani sołtys Lubnowa Alfredzie Ledzion, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w Narodowe Czytanie.
Zapraszamy za rok.
Agata Rożen
Anna Hurkasiewicz
Drodzy Rodzice
Serdecznie zapraszamy 12 września 2019 r. (czwartek) o godz. 1700 na pierwsze zebranie organizacyjne i informacyjne w roku szkolnym 2019/2020
.
W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON Wyślij kartkę do Powstańca”.
„BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma charakter edukacyjny, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.
Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika, a ostatni Powstańcy odchodzą od nas na wieczna wartę. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.”
Wysłaliśmy ponad 30 kartek, aby uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego i pokazać, że pamiętamy o ich poświęceniu. Jeden z Powstańców odpisał do Naszej Szkoły, przesyłając podziękowania za pamięć o Tych, którzy walczyli o wolną Polskę.W tym roku ponowne będziemy pisać kartki, aby wypełnić życie Bohaterów dobrymi, niespodziewanymi emocjami.
Anna Hurkasiewicz
Powered by aSc EduPage