Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jeszcze wprawdzie 7 tygodni, jednak już sklepy przyciągają klientów błyszczącymi ozdobami. Bo któż nie lubi kolorowych bombek. Chyba nawet Shrek nie oparłby się ich urokowi. Wszak wyglądają jak cebula. A cebula - wiadomo – raj dla podniebienia. Zatem nie dziwne, że uczniowie klas młodszych z radością oczekiwali wyjazdu do fabryki je produkujących. Rodzice uszczuplili swe portfele o całkiem pokaźną sumę i uradowane pociechy pojechały do magicznego miejsca.
Po drodze, równie znane z innej bajki pytania – „Daleko jeszcze?” Szesnaście minut…. Po chwili… „A teraz ? Daleko jeszcze?” Piętnaście minut. „Jak to, dopiero minuta minęła?” Owszem.
Po godzinie wycieczka dotarła na miejsce. Kurtki plecaki zostawiono w ciasnym korytarzyku, efekt przemiany materii w równie malutkiej toalecie i szybciutko do pierwszego pomieszczenia.
Wydmuchiwanie bombek. WOW!
Pan dość ciekawie opowiadał, jak powstają takie cudeńka, które mogli tu zobaczyć. Ile lat już pracuje i jakie zdolności artystyczne ma. Było miło. Idziemy dalej…
Srebrzenie bombek. WOW! WOW! Ale jazda!
Fakt. Efekt potrząsania płynem wewnątrz przeźroczystej bombki zachwycający. Trochę ciasne pomieszczenie i niektórzy mocno musieli wyciągać szyje, ale jakoś udało sie dojrzeć.
Dekorowanie bombek. WOW! WOW! WOW! Ale pięknie!!!
Z gardeł 37 osobowej gromadki wydobył się szczery zachwyt. O tam, widzisz, jaka piękna! A tu konik! I nie ucieka! Oprowadzająca pani, wyraźnie znudzona, dość monotonnie i mechanicznie dopytywała grupę, co przedstawiają konkretne bombki. Dzieci bezbłędnie odgadywały rysunek na nich, dopóki z ust jednej z trzech dekoratorek nie rozległo się głośne „ Cisza!!! Tu się pracuje!!!”
No oczywiście, że się pracuje!!! A nabywcami tej pracy są właśnie TE DZIECI. I jak ktoś nie rozumie, że za duże pieniądze TE DZIECI mają prawo wyrazić swój zachwyt, to chyba nie powinien organizować wycieczek. To nie świątynia, a dekoratorki powinny pokazać, jak malować bombki, a nie mieć nieuzasadnione pretensje do młodych odbiorców sztuki ,że głośno wyrażą swoją opinię. Całe zwiedzanie trwało godzinę, grupa zapłaciła za nie prawie 3 tysiące złotych. Za taką kwotę powinno się bardziej cenić tych, co taką sumę zapłacili. Na koniec dzieci mogły własnoręcznie udekorować swoją bombkę. Jednak „Szybko, szybko, bo zaraz następna grupa tu będzie.” Oraz „Czemu tak rozsypujecie brokat, za dużo go bierzecie, kończcie już!”
Jeśli ktoś zdecyduje się na odwiedziny fabryki bombek „Szklany Świat” z grupą, to radzę najpierw zatrzymać się w przyjemnym miejscu, by dzieci mogły coś zjeść , wypić i odpocząć. Tutaj miejsca na to nie ma. Głodne dzieci siedziały w ciasnym korytarzu na podłodze i spożywały swoje kanapki.
Spółdzielnia Szklany Świat musi zarobić na swoje utrzymanie, jednak jak tak będzie traktować swoich klientów, to oni niebawem przestaną ich opłacać i szklana bańka pryśnie, jak marzenia dzieci o szacunku dla ich spontaniczności i wrażliwości.
Agata Niewierska