„Za co człowiek na bliźnich tak często uderza
Jak na dzikie zwierzęta? – Bo ma w sobie zwierza.”
Adam Mickiewicz
Marzeniem wielu dzieci jest posiadanie zwierzaka. Coraz częściej te marzenia spełniają się.
Dlaczego dziecko powinno mieć kontakt ze zwierzętami? Psychologowie są jednogłośni: kontakt ze zwierzętami sprawia, że dziecko szybko wchodzi w świat uczuć, emocji, uczy się odpowiedzialności.
Pamiętajmy o tym, że w 90% przypadków osoby, które były odpowiedzialne za swoje zwierzę w dzieciństwie – wykazują się dużą odpowiedzialnością w życiu dorosłym!
Właśnie dlatego wszyscy uczniowie klasy II, podjęli się trudnego zadania: przygotowania albumów o zwierzętach. Trudnego, gdyż prace nad własnoręcznie wykonanym albumem trwały cały tydzień. W albumach często pojawiały się autorskie ilustracje – ich kunszt i skalę trudności docenią szczególnie osoby, które lubią rysowanie.
A tytuły albumów?
Bardzo zróżnicowane: „Zwierzęta żyjące w moim otoczeniu”, „Konie – ilustrowany przewodnik”, „Moje ulubione zwierzęta”, „Rasy koni”, „Największe zwierzęta”, „Ptaki, które przylatują na moje podwórko”, „Mój domowy kot – komiks” i wiele, wiele innych.
To jeszcze nie koniec naszych grudniowych spotkań ze zwierzętami.
Ponieważ zbliża się zima, być może śnieżna i mroźna, postanowiliśmy wykonać karmniki, do czego zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły.
Oprócz tego nasz klasowy kolega wybrał się w sobotni poranek do lasu, gdzie zostawił sporą wiązkę marchewek.
Pamiętajmy jednak o tym, że dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach – las i pola wyżywią dzikie zwierzęta. Należy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego.
Przy okazji: składamy serdeczne gratulacje naszemu koledze – Adasiowi, który otrzymał wyróżnienie oraz nagrody w konkursie plastycznym, którym opiekowała się p. Anna Hurkasiewicz.
Na zakończenie: zbliża się czas sylwestrowego zamieszania. Zwierzaki, a szczególnie czworonogi, nie lubią huku petard i błysków fajerwerków. Często reagują ucieczką, skomleniem, wyciem, a nawet gryzieniem. Dlatego koniecznie trzeba je przed sylwestrową nocą wyprowadzić na dłuższy spacer na smyczy, a w domu znaleźć im zaciszne miejsce. Może to być budka przykryta kocem umieszczona z dala od okien, które zresztą powinny zostać szczelnie zasłonięte.