PLAN LEKCJI OD 17 MAJA 2021 R.
PODWÓRKO NIVEA
Zgłosiliśmy naszą szkołę do konkursu PODWÓRKO NIVEA.
Jest to ogromna szansa, aby na terenie naszej szkoły powstał piękny i nowoczesny plac zabaw. Aby tak się stało, musimy się wszyscy zaangażować oddając głos na naszą lokalizację. Głosowanie rozpoczyna się już 24 maja i potrwa do 15 lipca 2021. Każdy głos zwiększa szansę na wygraną. Wykorzystajmy ją!
Wanda Górna
KOLEJNY SUKCES NASZEGO TANCERZA
To, że Łukasz Olczyk lubi tańczyć, wiemy wszyscy. Mieliśmy okazję podziwiać jego talent podczas wielu uroczystości szkolnych. Nawet pandemia nie przeszkodziła mu, aby dalej ćwiczyć, rozwijać się i być coraz lepszym. Łukasz nagrał filmik swojego układu tanecznego i wysłał na ogólnopolski konkurs „ZAKRĘCENI NA TANIEC”. A teraz uwaga!
Łukasz nie tylko zajął I miejsce, ale także wygrał GRAND PRIX konkursu.
Gratulujemy Łukaszowi i życzymy jak najwięcej wygranych, i aby ta pasja do tańca trwała wiecznie.
POWRÓT UCZNIÓW DO SZKOŁY
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
17 maja uczniowie klas 4-8 naszych szkół wracają do nauki stacjonarnej. Pierwsze dwa tygodnie nauki, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, będą realizowane w systemie hybrydowym, według zasad ustalonych przez dyrektorów poszczególnych placówek. W trosce o bezpieczne i łagodne wdrożenie dzieci do nauki stacjonarnej dyrektorzy szkół gminy Oborniki Śl. ustalili, że pierwszy etap powrotu poświęcony będzie przede wszystkim integracji zespołów klasowych, odnowieniu relacji rówieśniczych a na zajęciach nacisk położony będzie na wspólne spędzanie czasu. Wierzę, że dzięki tym działaniom uda się złagodzić stres odczuwany przez uczniów w związku z ich powrotem do szkół po tak długim czasie.
Burmistrz Obornik Śląskich
Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
4 maja obchodziliśmy Dzień Strażaka. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej udali się z wizytą do OSP w Urazie. Zostaliśmy serdecznie przywitani i przyjęci przez: Pana Komendanta Stanisława Hurkasiewicza, Panią Katarzynę Słowińską oraz Michała Fiałkowskiego.
Dzięki życzliwości strażaków mogliśmy oglądać samochody i sprzęty strażackie. Dowiedzieliśmy się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób. Największe zainteresowanie wzbudziły wielkie czerwone wozy oraz hełmy strażackie.
Wizytę zakończyliśmy rozdaniem przygotowanych wcześniej laurek oraz pamiątkowym zdjęciem.
Wdzięczność za miłe spotkanie uczniowie wyrazili głośnym DZIĘKUJEMY, życząc wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.
Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.
Uczniowie klasy pierwszej
53
AUTOBUS SZKOLNY
ROZKŁAD JAZDY OBOWIĄZUJĄCY OD 4 MAJA 2021 r.
PRZYJAZDY:
Rościsławice – godz. 7.20 (w szkole o godzinie 7.30)
Niziny – godz. 7.28 (w szkole o godzinie 7.30)
Lubnów – godz. 7.38 (w szkole o godzinie 7.50)
Raków – godz. 7.45 (w szkole o godzinie 7.30)
ODWOZY:
Uraz – wyjazd o godz. 14.10 (Raków 14.15, Lubnów 14.23)
Uraz – wyjazd o godz. 14.30 (Niziny 14.32, Rościsławice 14.40)
"JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM..."
"TROPICIELE WIOSNY"
Cieplejsze dni i budząca się do życia przyroda dodaje wszystkim sił i pozytywnej energii.
W ostatnim tygodniu zdalnego nauczania uczniowie klasy pierwszej śledzili zmiany w przyrodzie. Obserwowali rośliny oraz zwierzęta występujące w ogrodach, na polach i łąkach.
„TROPICIELE WIOSNY” zapraszają do albumu fotograficznego.
37
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
- 6
22 KWIETNIA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
NASZA ZIEMIA JEST PIĘKNA I NAJBLIŻSZA, BO NASZA.
DOBRA JAK OCZY MATKI, KIEDY PATRZĄ NA NAS.
Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my - ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmiecili, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę , nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie.
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w stanach zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki - Ziemi. Dołączmy i my do przyjaciół naszego globu i wspólnie z nimi walczmy o nasz dom.
Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie.
Jest to następstwem wielu nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się ,że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka. Zaczynają zagrażać samemu człowiekowi.
Oto galeria prac uczniów naszej szkoły ,,PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ''
Nauczyciel biologii
Agnieszka Ćwik
TEATRZYKOWO W KLASIE PIERWSZEJ!
- 3
Nasi dzielni pierwszoklasiści na zajęciach on line zgłębiali wiedzę na temat teatru. Wirtualnie odwiedzili Wrocławski Teatr Lalek, opisywali lalki teatralne: pacynkę, kukiełkę oraz marionetkę.
Z dużym zaangażowaniem wykonali swoje własne kukiełki z drewnianej łyżki lub stworzyli piękną pracę plastyczną. Wszystkie prace są wyjątkowe!!! Od kilku dni te przepiękne lalki teatralne uczestniczą i prezentują się na naszych zajęciach. Dzieci chętnie przedstawiają imiona, piękne stroje oraz historię swoich nowych ulubieńców.
Mamy nadzieję, że wykonane własnoręcznie kukiełki będą mogły zagrać w wielkim przedstawieniu po powrocie do szkoły.
CZEKOLADOWE SZALEŃSTWO!!!
Ta tabliczka pilnie zerka,
Na każdego spod sreberka.
Może gorzka być lub mleczna,
Biała, deserowa, ale zawsze jest bajeczna.
Z orzechami lub nadzieniem
Rządzi naszym podniebieniem.
Czekoladaaaaaaaaaaaaaaaa... mniaaaaaaaaaam.
Każdy uwielbia jej smak. Gorzka, mleczna, biała, nadziewana, a nawet różowa. Miłośnicy tego słodkiego przysmaku mogą go jeść pod wieloma postaciami. Nie tylko pod postacią tradycyjnej tabliczki, ale także cukierków, pralinek, batoników, lizaków kremów i musów. Jednak czekolada nie służy jedynie do jedzenia, jest wykorzystywana podczas masażu, kąpieli i innych zabiegów kosmetycznych. Kiedy obchodzimy Dzień Czekolady? Odpowiedź na pytanie, kiedy jest Dzień Czekolady, nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać.
Święto to obchodzone jest aż kilka razy w roku. Światowy Dzień Czekolady przypada 7 lipca, W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. Ciekawostki o czekoladzie:
1.W 1842 angielska firma Cadbury stworzyła pierwszą tabliczkę czekolady na świecie.
2. Drzewo kakaowca bywa nazywane „pokarmem bogów” .
3.Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zjadają ponad 50% zasobów kakaowego smakołyku świata.
4. Badania wskazują, że gorzka czekolada poprawia pamięć i koncentrację uwagi.
5. Najwięcej upraw kakaowców jest obecnie w Afryce. Największym producentem jest Wybrzeże Kości Słoniowej, skąd pochodzi 40% światowego kakao.
6. Już dwie tabliczki kakaowego smakołyku mogą być dla psa śmiertelne. Dzieje się tak, ponieważ zwierzęta go nie trawią
7. Każda wyprawa kosmiczna (zarówno amerykańska, jak i rosyjska) miała na wyposażeniu czekoladę!
8.Majowie traktowali czekoladę jako towar luksusowy i środek płatniczy. Jeszcze w XVI wieku w Hiszpanii płacono za pracę kakaowcem.
9.Majowie traktowali czekoladę jako towar luksusowy i środek płatniczy. Jeszcze w XVI wieku w Hiszpanii płacono za pracę kakaowcem.
10. Biała czekolada tak naprawdę nie jest do końca czekoladą, gdyż nie posiada najważniejszego składnika każdej czekolady czyli kakao.
11. Zapach czekolady wpływa pozytywnie na fale mózgowe odpowiedzialne za relaks.
12. Największa tabliczka czekolady zrobiona została w 2011 roku. Ważyła 5 792,5 kg.
13. Potrzeba około 400 ziaren kakao, żeby wytworzyć 450 gramów czekolady.
14. Jedzenie gorzkiej czekolady codziennie (oczywiście w rozsądnej ilości ) zmniejsza ryzyko zawału serca o 1/3, ze względu na antyoksydanty, które zawiera.
Życzymy Wszystkim czekoladowego dnia. Na jeszcze większą osłodę przesyłamy czekoladową piosenkę: https://www.youtube.com/watch?v=lFWysdCgVNg
Samorząd Uczniowski
ŚWIĄTECZNY PROJEKT Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Hello,
nasza szkoła wzięła udział w międzynarodowym projekcie polegającym na wymianie kulturowej i językowej -
„Meet my class-Virtual English Teacher”. Uczniowie klas IV-VIII zaprosili uczniów z Macedonii, Ukrainy, Polski, na spotkania on-line dotyczących Tradycji Wielkanocnych w Polsce.
Wszyscy uczestnicy doskonale się przygotowali i aktywnie reprezentowali Nas na spotkaniach on-line.
Bardzo chciałam podziękować wszystkim zaangażowanym uczniom 😊
Było dużo wrażeń i nowych doświadczeń, ale przede wszystkim szansa by wykorzystać swoje językowe umiejętności w praktyce.
A o to relacja:
Adriana Domerecka
SZANOWNI RODZICE, DRODZY UCZNIOWIE!
Niech zbliżający się czas Świąt Wielkanocnych
będzie wypełniony nadzieją budzącej się do życia wiosny
i wiarą w sens życia.
A pogoda, radość, dobro i miłość płynące z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
niech zagoszczą w naszych sercach na zawsze.Wiosennych i świątecznych nastrojów
w rodzinnej atmosferze życzą:
Dyrektor i wszyscy pracownicy SP w Urazie
OZDOBY WIELKANOCNE
- 14
KOMUNIKAT!
Mając na względzie potrzebę zahamowania rozwoju epidemii COVID-19 oraz z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju MEiN podjęło decyzję zamknięcia przedszkoli i przejścia na tryb zdalny od 29 marca 2021r. do 11 kwietnia 2021r.
W załączniku projekt Rozporządzenia MEiN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Projekt_rozporzadzenia_MEiN_RCL_26.03.21.pdf
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
- 23
Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym wyjątkowym i niezastąpionym.
Phil Bosmans
W tym roku Samorząd Uczniowski po raz pierwszy zaprosił wszystkich uczniów do udziału w Światowym Dniu Zespołu Downa zwanym też Dniem Kolorowej Skarpetki. Światowy Dzień Zespołu Downa przypada 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy 21 marca założyli skarpetki nie do pary i solidaryzowali się z Osobami z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność , odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.
Zapraszamy do galerii oraz wysłuchania piosenki "Jesteśmy tu"
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
KOMUNIKAT – NAUCZANIE ZDALNE W KLASACH I-III!
Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie!
W związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od 22 marca 2021r. do 11 kwietnia 2021r.
- klasy I - III przechodzą na nauczanie zdalne.
- Klasy IV – VIII nadal przebywają na nauczaniu zdalnym.
- Oddziały przedszkolne pracują stacjonarnie.
Proszę o zapoznanie się z listem MEiN komunikatmein.pdf
Wanda Górna
Dyrektor szkoły
KLASOWY TURNIEJ GRY W WARCABY
Od początku września, jak tylko była możliwość stacjonarnej nauki, raz w tygodniu uczniowie klasy 3 rozwijali swoją dedukcję w grach stolikowych. Nadszedł czas, aby wyłonić Mistrza. Przynajmniej w jednej z nich, w tej najbardziej popularnej. MISTRZ GRY w WARCABY! Każdy szybko opanował jej zasady, bo gra łatwa, przyjemna i emocjonująca. Teraz czekała wszystkich zdrowa rywalizacja. Z bijącym trochę za szybko sercem sięgnęli po losy… Z kim przyjdzie stoczyć pierwszy, a dla połowy ostatni zarazem, bój. I się zaczęło…
Policzki czerwone od emocji, rozbiegane oczy, kto by powiedział, że to tylko klasowa rozgrywka. Niczym mecz na ogólnopolską skalę. Do półfinału dostało się tylko czworo zawodników, dziewczynki górą! Ale trudno się dziwić, gdy na 1 chłopca w klasie przypada więcej niż 2 koleżanki. Emocje sięgnęły zenitu…..
- Huraaaa! Wygrałam – zakrzyknęła szczęśliwa Aurelia.
A oto pozostali laureaci:
I miejsce Aurelia Niezborała
II miejsce Pola Głowacka
III miejsce Laura Ratajczak
IV miejsce Filip Kaleta
Zwycięzcami jednak byli wszyscy ci, którzy potrafili pogodzić się z przegraną i uścisnąć rękę przeciwnikowi. Bo najważniejsza jest zabawa i fakt, że potrafimy czerpać radość ze zdrowej rywalizacji.
Agata Niewierska
1
ZIMOWA OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI - PODSUMOWANIE UDZIAŁU KLAS IV-VIII.
Kończy się trudna zima 2020/21, wiosna tuż, tuż… Pora więc na podsumowanie kolejnej zimowej akcji, w którą zaangażowali się nasi uczniowie.
Mimo sporej liczby szkolnych obowiązków w trwającej już prawie 5 miesięcy nauce zdalnej klas starszych dzieci znalazły czas na systematyczną opiekę nad ptakami i dokarmianie zwierząt leśnych. Wykazały się także dużą cierpliwością w fotografowaniu ptaków, nawet tych rzadko spotykanych.
Na pochwałę i podziękowanie za udział w akcji w szczególności zasłużyli uczniowie: Michalinka S., Amelka L., Antek B. , Filip B. , Kuba Ś. oraz Filip S. – uczniowie klasy IV, Zuzia O. z klasy V, Natasza U., Izabela W., Paweł B. i Paulinka Z. z klasy VI, Krzysio B. z klasy VII a, a także Łukasz O. z klasy VIII. Julka G. oraz Michalinka S. dodatkowo wyróżniły się w akcji ZIMOWE PTAKOLICZENIE.
Cieszymy się, że nasi uczniowie kochają zwierzęta i lubią im pomagać. Z serdecznymi podziękowaniami za udział w akcji
Nauczyciel przyrody Ewa Czechowska
45
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie